14. kolo, středa 15.11.2017, 18:30

HC LitomyšlHC Spartak Choceň

4:5 (1:1, 2:1, 1:2)

Derby přineslo zlepšenou hru

Souboj s Chocní patří vždy k zápasům, kdy se zaplní stadion a atmosféra se dá krájet. Oba týmy se dobře znají a navíc trenér domácích má zkušenost z obou laviček. Co nového vymyslet na toliko známého soupeře? Nejlépe nic a rvát se o každý metr ledu. Domácí fanoušci také zaznamenali, že se v dresu hostí objevil Solnička, který doposud nastupoval v Litomyšli.

Kalousek - Jankovský, Kovář, Šklíba, Mečiar - Švec Š., Dvořák, Skoumal, Barkóci, Zahradník, Bor, Voříšek, Hynek, Pilavka, Budina

HC Spartak Choceň:

Jánský - Kousalík, Vacek, Marek, Březka, Jehlička, Dvořák - Zavřel, Prachař P., Král, Pilař L., Nečas, Krejza, Kopečný, Solnička, Lichtag

Branky a nahrávky: 3. Šklíba (Skoumal), 36. Barkóci (Pilavka), 39. Dvořák (Švec, Skoumal), 41. Švec (Skoumal) - 20. Krejza (Pilař L.), 27. Pilař L. (Solnička), 41. Zavřel, 53. Kousalík (Prachař P.), 61. Zavřel (Král, Kousalík)

Rozhodčí: Vepřovský - Přichystal, Veverka

Vyloučení: 5:4, využití 1:2

Střely na branku: 38:34

Diváci: 309

První minuty patřily Litomyšli, což nebylo v předchozích zápasech zvykem. Svou touhu po vítězství deklarovali hráči hned při první příležitosti, která se jim naskytla. Z nabídnuté přesilovky v 3. minutě uběhlo jen deset vteřin, když od modré napřáhl Šklíba a svým druhým gólem v sezoně udělal příznivcům Jiskry – 1:0. Následovala bitva o každý metr ledu bez výrazných šancích na obou stranách. Ve 14. minutě si sice hosté zahráli také v početní výhodě, ale gólu se nedočkali. Těsné vedení a vyrovnaná hra vydržela do 19. minuty, kdy domácí hráli v šesti v poli. Dlouho to vypadalo, že chyba lavičky nebude potrestána. Bohužel pět vteřin před sirénou napřáhl z kruhu Krejza a prostřelil Kalouska – 1:1.

Druhá třetina začala tak, jak první skončila. Choceň dostala šanci početní výhody. Střely hostujících hráčů pouze cílili „do živého“, což citelně pocítili dva hráči. Ve 24. minutě sehráli velmi dobře přesilovku domácí. Jen chybělo koření v podobě gólu. V 27. minutě sebral puk Pilař a vydal se ke Kalouskově bráně a souboj s mužem v masce vyhrál – 1:2. Další přesilovka, na dlouhou dobu poslední, soupeře nic neznamenala. O pár minut později se útočná snaha Barkóciho nevydařila a puk se na dlouhou dobu přilepil na hokejky choceňských. Klid domácím přinesla přesilovka, kterou vybojoval průnikem Mečiar. V 36. minutě se ukázala naplno zkušenost Pilavky, který na sebe natáhl hráče a přihrávkou našel Barkóciho a ten měl snadnou úlohu, kterou splnil – 2:2. O tři minuty později byl za svou dravost v brankovišti odměněn domácí Dvořák. Ten puk doslova protlačil za záda Jánského – 3:2. O vedení však museli domácí bojovat do posledních vteřin.

Poslední část zápasu slibovalo drama a to se dostavilo. Hra sice zpočátku zvolnila, ale z letargie probudily domácí publikum dvě za sebou jdoucí šance. Choceň kontrovala bezzubým závarem před brankou. Početné modro-žluté publikum se radovalo ve 48. minutě, kdy se puk ocitl za zády Kalouska. Dopraven tam byl však za pomocí hole, která byla příliš vysoko. Záhy mohla Litomyšl zavelet k trháku ale duo Barkóci-Pilavka nemělo štěstí a následná šance druhého jmenovaného byla zastavena hvizdem rozhodčího. V 51. minutě byl signalizovaný faul, během kterého se nepovedlo domácím střídání a celá situace následně vyústila ve střelu Zavřela, který našel skulinu mezi betony Kalouska – 3:3. Odpověď přišla v téže minutě. Akce pro oko diváka byla stylem Švec na Skoumala a Skoumal na Švece – 4:3. Hosté tahali v danou chvíli za kratší konec provazu. Bylo však jasné, že konec zápasu je daleko. V 52. minutě se jim podařilo přimět hlavního arbitra odpískat faul a vynutit si tak přesilovou hru.Ta se ukázal být klíčovou, kdy se k puku na modré dostal Kousalík, který poslal puk pod víko Kalouskovy branky – 4:4. Vzápětí přišly šance Pilavky a Barkóciho, ale gólovou radost nepřinesly. Šanci na zisk tří bodů dávala přesilovka, ale radost nepřinesla. Minutu před koncem mohl rozhodnout Dvořák, ale nezakončil ideálně. Zápas tak skončil po základní době nerozhodně.

Prodloužení netrvalo dlouho. Choceň se dostala do laufu a Zavřel ukončil zápas po 46 vteřinách nechytatelnou střelou pod víko – 4:5.

JAn Svatoš: Hráči nastoupili s nasazením a bojovností, které bylo o 100% lepší než v předchozí zápase. Každopádně to byl výkon, na který chceme navázat. Velká pochvala patří divákům, kteří dorazili. Bohužel nás trápí střelecká nemohoucnost.