H0242, středa 15.03.2023, 18:30

HC LitomyšlStadion Nový Bydžov

5:2 (3:1 1:0 1:1)

Přes překážky ke hvězdám

Patnáct let čekání na titul je za námi. Litomyšl ve čtvrtém finálovém utkání porazila jednoznačně Nový Bydžov a stala se mistrem Pardubického a Královehradeckého kraje.

M. Dostál (34. Horáček) – Bláha, Bažant, Š. Voříšek, Ondráček, Zahradník, Jonáš – Švec, Jankovský, Edl, Jakubec, J. Voříšek, Stoklasa, A. Půlpán, J. Dostál, Cink, Vomočil

Stadion Nový Bydžov:

Veselý – Muška, Novák, Matějíček, Brotánek, Bezděk, Heligr – Zmítko, Divíšek, Němec, Postolka, Chára, Procházka, Eis, Jebavý, Černý, Bureš, Hlaváček, Pilný

Branky a nahrávky: 10. Jakubec (Švec, Edl), 13. Edl (A. Půlpán, Švec), 15. A. Půlpán (Švec, Vomočil), 29. J. Voříšek (Jakubec, Bláha), 60. Švec – 19. Heligr, 58. Hlaváček (Procházka).

Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1

Rozhodčí: Kolář, Rulíček – Kalina, Kopecký

Konečný stav série: 3:1.

Diváci: 1530

Zápas o první místo v soutěži se nehraje každý. Toho si byli vědomi všichni na zimním stadioně. Počáteční nervozita však brzy opadla, neboť Litomyšl vstoupila do zápasu s odhodláním a chutí zvítězit. Už ve 3. minutě se dostal do gólové šance Cink, který však gólmana Veselého nepřekonal. V následující přesilovce měl obrovskou šanci Vomočil, ale puk po jeho střele skončil secvaknutý mezi betony. Tlak domácího mužstva narůstal a vyústil nakonec i v první gól. V 10. minutě dostal v útočné třetině puk Jakubec, který tvrdou střelou vymetl pavouky z rohu bydžovské branky – 1:0. Skvěle rozehraný zápas začal nabírat na obrátkách. Litomyšl si zahrála další přesilovku, která byla naprosto tragická. Hráči místo střelby kroužili za brankou a nic nenasvědčovalo tomu, že se to zlepší. Opak však byl pravdou. Do zakončení se ve 13. minutě dostal Edl, který dvě vteřiny před vypršením trestu překonal Veselého – 2:0. Litomyšl byla v danou chvíli jako rozjetý válec, který lze jen těžko zastavit. V 15. minutě se opřel do puku Aleš Půlpán a gólman neměl šanci – 3:0. Trenér hostí si vzal oddechový čas, aby své mužstvo uklidnil. Jeho svěřencům pauza očividně prospěla a hned zaměstnali několika střelami Dostála.  Navíc v 19. minutě se puk dostal do vzduchu a na chvíli se ztratil z dohledu. Nakonec spadl před osamoceného Heligra, který rozvlnil síť litomyšlské branky – 3:1. Domácí zareagovali před sirénou ještě jedním útokem, ale Jankovský trefil pouze tyčku.

Ve druhé třetině se obraz hry příliš nezměnil. Litomyšl byla stále lepším celkem, a to nejen při plném počtu hráčů na ledě. Na bránu soupeře se valil jeden útok za druhým. Ve 29. minutě se při hře 4 na 4 prosadila litomyšlská lajna, kdy se přes Bláhu a Jakubce dostal puk k Jakubu Voříškovi, který svým gólem doslova posadil Veselého na zadek – 4:1.  Hosté ovšem nesložili zbraně a vrhli své síly do útoku. Dostál přečkal nejen samostatný únik, ale při šanci Němce udržel puk před brankou špičkou brusle. Ve 34. minutě však pro něj zápas skončil z důvodu drobného zranění. Nerozhýbaný Horáček neměl příliš času na rozkoukání. Soupeři vycítili šanci a hned nového muže s maskou pořádně protáhli. Ke změně skóre ovšem nedošlo.

Poslední část utkání přinesla velké očekávání. Vedení o tři góly dávalo velkou šanci na vítězství. Domácí tým tomuto cíli podřídil svou taktiku a předváděl zodpovědnou hru.  Ve 45. minutě si zahráli hosté přesilovku, ale narazili vždy na připraveného Horáčka. Ten měl i nadále dost práce, ale ze soubojů s protivníkem vycházel vždy vítězně. Na začátku 58. minuty hráli domácí přesilovku a pomalu se chystali na klidný závěr utkání. Jenže se k puku dostal Hlaváček, který jej poslal za brankovou čáru – 2:4. O minutu později došlo k drobné strkanici a oba celky dohrávaly ve čtyřech hráčích. Poslední šancí na zvrat bylo pro hosty odvolání brankáře a posílení útoku. Tento tah jim ale nevyšel. V závěrečné minutě Švec vybojoval v rohu kluziště puk, se kterým povyjel a povedenou střelou trefil prázdnou klec – 5:2.  Tím odšpuntoval radost na celém stadioně a oslavy titulu mohly začít …

Jakub Bažant (trenér HC Litomyšl): „Do zápasu jsme nastoupili výborně. Povedlo se nám dát tři branky. Soupeř sice snížil, ale my jsme předvedli dobrý výkon. Chtěl bych všem moc poděkovat, protože není to jenom o těch klukách na ledě, ale je to je to o celém fungování všech lidí kolem hokeje, kteří ho mají rádi. Je to náš společný úspěch. Jsem opravdu hrdý na to, že jsme to s týmem, který byl skoro ze dvou třetin litomyšlskej, dotáhli až sem. Myslím si, že to je cesta pro tuhle ligu. Snažit se dobře pracovat s mládeží a vychovat si vlastní hráče.“