HC ChrudimHC Litomyšl

1:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Petr Šilar |

Touha je zázrak

"Větší zázrak než Ledecká," tak hodnotili domácí fanoušci zápas, který se pro ně stal prokletím. Litomyšl dokázala v rozhodujícím zápase čtvrtfinále zvítězit a postoupit.

HC Chrudim:

Ament – Burkoň, Budinský, Klement, Seidler, Brožek, Kalous, Pilař, Hudec – Dobiáš, Novák, Plch, Kišš, Jan Polák, Haltuch, Karásek, O. Polák, Koreček, Cvrček, Štěpánek, Jiří Polák

HC Litomyšl:

Kalousek – Šklíba, Mečiar, Budina, Bláha, Navrátil, D. Polák – Dvořák, Kovář, Skoumal, Vomočil, Pilavka, Zahradník, Musil, Švec, Barkóci, Svatoš, Hynek

Branky: 41. Dobiáš (Klement) – 8. Pilavka (Svatoš), 56. Dvořák (Vomočil), 59. Kovář (Pilavka). Rozhodčí: Barek, Čížek – Padevět, Schaffer. Vyloučení: 6:6. Konečný stav série: 1:3,

Diváci: 375

Komentář

Nikdo z domácího publika si před začátkem série nepředstavoval, že se dočká pátého zápasu. Hosté pro změnu doufali v zázrak. Na domácím hřišti Chrudim předvedla nástup hodný favorita. Pět minut drtila Litomyšl a dokazovala kdo je doma. Litomyšl se však nezalekla a vystrčila růžky. V 8. minutě však závar před brankou domácího strážce svatyně zaznamenal úspěch. Důraz před brankou prokázal skvěle hrající Pilavka, který otevřel účet zápasu – 0:1. Ve 12 . minutě hrála Chrudim první přesilovku, ale skvělého Kalouska nepřekonala. A co víc. Protiútokům čelil i Ament, ale skóre se neměnilo. V 16. minutě si přesilovku vyzkoušeli i hosté, ale domácí gólman prokázal svoje schopnosti. Zbytek třetiny jen opepřila přesilovka domácích, která se přetáhla do druhé třetiny.

Stejně jo v té první. Domácí vyvinuli tlak a první minuty třetiny nepustili Litomyšli ke hře. Trenér Svatoš však naordinoval hráčů taktiku, která fungovala spolehlivě. Play off však bolí, což pocítili Kovář a Barkóci. V 25. minutě si hosté zahráli přesilovku, ale ta ke zvýšení skóre nevedla. V 29. minutě si stejnou výhodu zahráli domácí, ale ke vstřelení srovnávací branky to nevedlo. V polovině zápasu se hra Litomyšle zlepšila a to nejen během přesilové hry. Do kabin se však odcházelo s jednobrankovým náskokem.

Domácí nastoupili do závěrečné části hry s obrovským nasazením, které bylo korunováno vyrovnávacím gólem po 29 vteřinách. Autorem branky byl Dobiáš – 1:1. Po dalších útocích mohlo být hůře. To by však bránu nesměl hlídat Kalousek, který opět čaroval. V 47. minutě skončil sice puk za Amentovými zády, ale Zahradník jej tam dopravil rukou. Více ze hry měli domácí, ale hráči s lilií na prsou podávali bezchybný výkon. Zlom zápasu nastal v 56. minutě kdy Vomočil vyhrál jeden z četných soubojů s Klementem a poslal puk před branku, kde stál nikým nehlídaný Dvořák, který nekompromisně zakončil – 1:2. Dříve než stihli domácí zareagovat, tak jim ránu do vazu uštědřil na začátku 59. minuty Kovář. Na výsledku nic nezměnila ani závěrečná power play domácích, a tak se mohlo slavit na ledě i v hledišti.

Video naleznete ZDE.

Ohlasy

HC Chrudim:

Jiří Polák, trenér: „Budeme hrát pohár Vladimíra Martince, s čímž jsme nepočítali. Šlo ale o celou sérii, ne jen o nedělní zápas. Byla pořád stejná. Soupeř na ni byl výborně připravený. Všichni hráli velice odpovědně, velice obětavě, jednoduše řečeno – odvedli sto dvacet procent. Tak to má v play off vypadat.  A výborně jim zachytal gólman. A nám, i když jsme možná opticky působili lepším dojmem, právě ta obětavost a bojovnost hlavně při hře dozadu značně chyběla. Kdybychom dokázali mít to nasazení co soupeř, tak jsme ty zápasy zvládli, vyhráli bychom je třeba jedna nula nebo dva jedna, ale my jsme za zápas inkasovali tři čtyři góly. Soupeř byl vzadu výborný, hrál nad hranice svých možností, gólman jim chytal více než dobře a my jsme to prostě nepřetlačili. Protože jsme nedokázali vyvinout takové úsilí jako soupeř. Nemůžu říct, že bychom to zpackali, že by se hráči nezapotili, ale soupeř měl větší nasazení.“

René Seidler, asistent  trenéra Chrudimi: „Nepodařilo se nám to dotáhnout proto, že jsme nebyli schopní to odmakat, odbojovat, jak se říká pod lajnou, jako náš soupeř. Přistoupili jsme k tomu jako k jiným utkáním v sezóně – že to půjde samo. A ono to samo nešlo. Nemohli jsme se do toho nakopat, tahouni mužstva nehráli. Hlavně ale v bojovnosti, v obranné hře, v sebeobětování se, ve hře v předbrankovém prostoru, v tom byly největší rozdíly mezi námi a soupeřem. Nejmarkantnější to bylo v sebeobětování se a v bojovnosti. Zavřeli to, vyhazovali puky a od toho neustoupili. Padali do střel. A my jsme v tomhle absolutně selhali. My jsme do toho nešli tak, jak se hraje play off. Hráli jsme jako v sezóně. Že to nějak přijde. A ono to nějak nepřišlo.“

Jan Svatoš, trenér

O utkání: Odehráli jsme nejlepší zápas ve čtvrtfinále. Hráči skvěle zvládli taktiku. Udělali jsme pro úspěch sto deset procent. Měli jsme lepšího gólmana.

O čtvrtfinálové sérii: Chrudim shořela na tom, že nedávala góly a to se jí stalo osudným. Hráli tvrdě ale férově. Naši hráči projevili neskutečnou bojovnost a obětovali se pro tým. Od prvního útočníka po posledního beka. Ať si to fanoušci užijí a od úterý na tréninku makáme dál.

O soupeři v semifinále: Přijde hodně diváků. Česká Třebová je velký favorit a jejich síla v útoku je neskutečná. Můžeme jenom překvapit, ale o finále se porveme. Zvu všechny na zápasy.

SEZÓNA 2023/24 OFICIÁLNĚ SKONČILA

Gratulujeme HC Kohouti Česká Třebová k celkovému vítězství. Děkujeme také všem našim soupeřům za napínavou sezónu.