E0274, neděle 25.02.2024, 17:00

TJ Spartak Nové Město nad MetujíHC Litomyšl

5:3 (3:1 0:1 2:1)

Herní převahu nepřetavili v góly

První čtvrfinálový zápas s Novým Městem nad Metují přinesl vše, co od zápasů v play off diváci očekávají. K vidění byly góly, hokejovost, dramatické zvraty i závěrečná bitka. Dobrému výkonu chybělo jediné. Vítězství.

TJ Spartak Nové Město nad Metují:

Čáp (Biegl) - Velinský, Burdych, Pohl, Mert, Šrenk, Dufek - Černý, Řezníček, Prouza, Šťastný, Koudelka, Bureš, Řehák, Bucek, Burda

Horáček (Klička) - Švec, Bažant, Š. Voříšek, Zahradník, Škvor, Bláha, Jonáš - Barkóci, Vomočil, T. Půlpán, Edl, Jakubec, Voříšek, Půlpán, Pilař, Dostál

Branky: 3. Řezníček (Mert, Velinský), 6. Prouza (Bureš), 19. Řezníček (Mert), 52. Řezníček (Koudelka), 60. Dufek (Prouza) – 7. J. Voříšek (A. Půlpán), 34. Pilař (J. Voříšek), 49. T. Půlpán (Bažant, A. Půlpán)

Rozhodčí: Maštalíř, Pecha – Boček, Šesták.

Vyloučení: 7:5 navíc Řehák – Jakubec 5 min. + OK Využití: 1:2 V oslabení: 0:1

Stav série: 1:0

Diváci: 390

Od první minuty oba čtvrtfinalisté předváděli rychlou podívanou, které nechyběla potřebná dávka energie. Domácí přidali k umu a energii ještě trochu hodinářské přesnosti a první branka byla na světě. Domácí sniper Řezníček našel místo u pravé tyčky Horáčkovy branky a ve 3. minutě otevřel účet zápasu – 1:0. Litomyšl se po obdržené brance vrhla na zteč, ale přišla chyba, která přinesla domácím další gól. V 6. minutě se stál na konci povedené akce Prouza – 2:0. O půl minuty dostali navíc domácí výhodu přesilové hry a s Litomyšlí mohlo být ještě hůře. Ale. Dvojici Aleš Půlpán a Jakub Voříšek se podařilo vystihnout rozehrávku a ujet na branku. Druhý jmenovaný pak z dorážky vytěžil v 7. minutě gól – 2:1. Stále aktivnější hosté se nenechali brankou rozhodit a snažili se vyrovnat. Ke kýženému gólu nevedli ani dvě přesilové hry. Výhodu hráče v poli však dostali i domácí a využili ji maximálně. V 19. minutě vypálil Řezníček a nemýlil se – 3:1.

Druhá třetina patřila jednoznačně celku z Litomyšle. Důraz a vytrvalý tlak přinesly ovoce. Ve 33. minutě se v přesilové prosadil Pilař – 3:2. Bohužel to byla branka v této periodě jediná. Ani výborná hra tak nepřinesla vyrovnání.

Poslední dvacetiminutovka přinesla zlepšenou hru domácích, ale také neustálé ataky jejich branky. Ve 48. minutě zmatku před Čápovou brankou využil v přesilové hře Tomáš Půlpán a bylo vyrovnáno – 3:3.  Zápas nabral nový impuls, který rozhodla velmi rychle jedna hrubka na modré čáře. Hostující obrana si nechala vzít puk od nejlepšího střelce domácích, a to se stát nesmí. Na začátku 52. minuty se Řezníček projel až k bráně a svou třetí brankou strhl vedení na domácí stranu – 4:3.  Další pokus o vyrovnání zmařila obrana domácích, která se sešikovala přesně v tu správnou dobu. Trenér Pešina ještě zkusil 36 vteřin před koncem hru bez brankáře, ale to přineslo po sedmi vteřinách „pouze“ střelu přes celé hřiště, kterou mezi tyče nasměroval Dufek – 5:3. Úplný závěr zpestřila už jen bitka mezi Řehákem a Jakubcem. Oba borci shodili rukavice a po zásluze putovali dříve do sprch. „Rozhodně se nemáme za co stydět. Sehráli jsme kvalitní zapas a věříme, že dokážeme sérii vrátit zpět do Nového Města. Potřebujeme k tomu podporu fanoušků ve středu doma v Litomyšli,“ vzkázal z města hodinek bývalý trenér A týmu Jakub Bažant.

Tomáš Topol (trenér Spartak Nové Město nad Metují): „Na úvod série pro nás důležité vítězství, bylo to velmi důrazné a tvrdé utkání, je to play-off, všichni jedou naplno a to mám rád. Do dalšího zápasu musíme zapracovat na zejména na důrazu a hře v předbrankovém prostoru, soupeř tam měl dost místa a dostali jsme z toho dva góly. V úterý se na to musíme v tréninku zaměřit. Jinak kluci bojovali, makali, prostě je to na krev.... Jedeme dál, vedeme 1:0, série zdaleka nekončí. Litomyšl se představila v úplně jiném světle než v základní části, mají tam rychlý a zkušený borce, takže jsme věděli, že to bude náročný. Ve středu nás čeká další zápas, vůbec teď nekalkulujeme s postupem či koncem série, jdeme hrát, makat a bojovat, a po šedesáti minutách uvidíme..."

Petr Pešina (trenér HC Litomyšl): „V prvním zápase lepší prohrál. Bohužel jsme nedokázali využít herní převahu, dát gól a odskočit. Pokud v odvetě předvedeme stejný výkon s lepším zakončením, tak vyhrajeme.“